Bishops' Bible

Biblia biskupia (ang. Bishops' Bible) – angielski przekład Pisma Świętego wydany w 1568 roku. Przekład został przygotowany za rządów królowej Anglii Elżbiety I przez kilkunastu biskupów Kościoła Anglii w celu ograniczenia popularności nowatorskiej Biblii genewskiej.

Przekład został poprawiony w roku 1572 i 1602.

Biblia biskupia była drugim po Wielkiej Biblii autoryzowanym przez władców Anglii przekładem Pisma Świętego. Była to rewizja Wielkiej Biblii, która z racji na swoje rozmiary była niepraktyczna do użytku prywatnego. Jednakże Biblia biskupia została wydana pospiesznie. Przekład okazał się słaby językowo i nie cieszył się popularnością. W przeciwieństwie do przypisów z Biblii genewskiej przekład ten miał charakter prokrólewski co miało umocnić pozycję panujących[1].


Ze względu na wady Biblii biskupiej król Jakub I zlecił przygotowanie nowego tłumaczenia Biblii, które stał się znane jako Biblia króla Jakuba. Mimo swoich wad Biblia biskupia (wydanie z 1602) wraz z wcześniejszymi przekładami (głównie Williama Tyndale’a) została użyta do rewizji która stała się znana jako Biblia króla Jakuba i opublikowana w roku 1611[1].
1 wyświetlenia0 komentarz

ABOUT FEEDs & GRIDs

SOCIALS 

SUBSKRYBCJA

 I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you. 

 I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. 

© 2023 by FEEDs & GRIDs. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now